Dron w Kenii
Ledwie skończył się sezon na wyjazdy do Kenii, a już za chwileczkę rozpocznie się nowy. Około 15.06 turyści znów ruszą na podbój Kenii. Wciąż wiele pytań dotyczy sprzętu elektronicznego, który możemy wwieźć do Kenii. Szczególnym zainteresowaniem wśród twórców wideo, blogerów i youtuberów, ale również tych, którzy chcą wrócić do domu z ekscytującymi pamiątkowymi filmami, jest dron.
Dron w Kenii – zmiany w prawie
Jeszcze do niedawna nie było mowy o wwiezieniu drona do Kenii. Kilka miesięcy temu użycie drona zostało ostatecznie zatwierdzone. Po wielu prośbach naukowców, dokumentalistów i przyrodników rząd kenijski dał zielone światło na jego wykorzystanie, pod warunkiem, że nie będzie latał nad parkami narodowymi, terenami wojskowymi i jakimikolwiek terenami prywatnymi. Oprócz tego entuzjaści drona, muszą ponieść koszty w związku z jego rejestracją.
Koszty związane z dronem w Kenii
I tak:
a) jeśli interesuje Cię dron w Kenii to musisz zgłosić posiadanie drona już na lotnisku. Zapłacisz wtedy podatek importowy w wysokości 3000KSH;
b) mieszkańcy Kenii, którzy mają drony, muszą zgłosić się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Kenii (KCAA) i zapłacić zryczałtowany podatek. Może on wynieść nawet 100000 KSH rocznie,
c) turyści zapłacą opłatę autoryzacyjną „kategorii B” za dni pobytu w kraju, która wyniesie 2500KSH dziennie;
d) może być również wymagane ubezpieczenie od wszelkich szkód wyrządzonych osobom trzecim, koszt takiego ubezpieczenia to minimum 15000KSH;
e) niezgłoszenie drona i nadzieja, że zostanie on niezauważony, może skutkować grzywną do 2 milionów KSH i konfiskatą urządzenia.
W przypadku gdybyście nielegalnie użytkowali drona w parkach narodowych, czy innych miejscach chronionych, oprócz wpłacenia grzywny i konfiskaty drona, może być zastosowane wobec Was natychmiastowe aresztowanie. Warto dla przyjemności latania bezzałogowym samolocikiem?
Niuanse prawne a rzeczywistość
Tak wygląda strona prawna. Niemniej jednak po zwróceniu się o licencję na użytkowanie, czas oczekiwania może się różnić w obrębie właściwego urzędu. Często jest tak, że stosowanie prawa w Kenii nie zawsze jest zgodne z tym, co to prawo głosi.
Turysta załatwia sprawy formalne przy odprawie celnej na lotnisku. Niestety wszystko zależy potem od urzędnika celnego, jak szybko sprawy zostaną załatwione.
1$ to około 115 KSH.
3 komentarze
Sebastian
Dzień dobry, mam pytanie, czy przy przekraczaniu granicy londowej w okolicach Kilimanjaro też powinienem zgłosić posiadanie drona i tam zapłaci czy to tylko na lotniskach? Ja będę tylko w Keni 24 godziny i nie chce latać ale nie chce żeby mi go skonfiskowano? Czy wiedzą cos państwo na ten temat będę bardzo wdzięczny
Mariola
Drony muszą być zarejestrowane. Zwłaszcza w parkach. Muszą być zgłoszone w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Na lotnisku jest łatwiej przejść te formalności. To, że granica jest przekraczana drogą lądową nic nie zmienia. Pytanie czy się to będzie Panu w tej sytuacji opłacało.
Sebastian
Chodzi mi czy będę mógł te formalności załatwić również przy przekraczaniu lądowej granicy czy tylko na lotnisku. Nie mam zamiaru latać w Keni wogole jednak nie chce ukrywać tego faktu przed służba graniczna, mam pozwolenie na loty w Dubaju i Tanzani bo to są moje destynacje Kenia tylko przejazdem i nie chce nie potrzebnych kłopotów a drona będę miał przy sobie tak czy siak, już nawet nastawiam się ze mi go zabiorą. Dlatego dziękuję za wasza pomoc, jest cień szansy ze jak go zgłoszę na granicy lądowej i zapłacę za rejestracje to go zachowam? Co państwo na ten temat sądzą?