Sałatka Kachumbari do mięs i ryb
Sałatka Kachumbari to kolejna propozycja z kuchni kenijskiej. Kenia czerpie korzyści z żyzności swoich ziem. Nawet jeśli grunty rolne zajmują tylko 3% powierzchni kraju. Kenię cechuje sawanna, na terenie której znajdują się parki narodowe. Mamy tutaj także rozległe równiny, wielkie jeziora i imponujące pasma górskie. Natura oferuje czarujące krajobrazy, przeróżną faunę i florę.
Owoce i rośliny z różnych stron Kenii
W różnych rejonach uprawiane są różne rośliny, owoce. Na przykład w okolicach jeziora Wiktoria znajdują się plantacje kawy i herbaty. Na południe od Nairobi mamy plantacje ananasów (ananasy też są uprawiane niedaleko Malindi, właściwie to w okolicach Marafy, czyli jakieś 50 km na północ od Malindi). W pobliżu jezior Naivasha i Nakuru uprawiane są owoce oraz warzywa, które uprawia się w Europie: truskawki, szparagi, winogrona czy melony.
Od kilku lat w Kenii uprawia się z powodzeniem arbuzy. Niestety nie są tak słodkie i soczyste jak te, które jedliśmy we Włoszech, ale nie ma co narzekać, a Kenijczycy a zwłaszcza dzieci uwielbiają arbuzy. Na wschodzie Kenii, czyli u wybrzeży Oceanu Indyjskiego żywimy się owocami morza, dla nas rarytas, który tutaj kupujemy bezpośrednio od rybaków. Dopływają sami do bliżej nieokreślonych portów przy plażach.
W okolicach Malindi i Watamu znajdują się sady drzew Mango, które owocują dwa razy do roku. Na tym obszarze znajdują się też drzewa awokado. Teraz właśnie zacznie się sezon na ten przysmak. Kenia, jest eksporterem tego warzywa do wielu krajów takich jak Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Sałatka Kachumbari to moja pierwsza potrawa
Rdzenna ludność nie bardzo umiała łączyć dary lądu i morza. To dopiero wędrówki kupców arabskich i indyjskich, którzy dotarli już w VII wieku do Kenii, dały początek nietuzinkowym oraz smacznym daniom, które łączą skorupiaki, ryby, przyprawy, ryż, kukurydzę.
Kuchnia Malindi i wybrzeża Kenii jest szczególnie pod wpływem indyjskich i bliskowschodnich smaków, portugalskiego przejścia, angielskiej kolonizacji i wreszcie, obecnie, włoskiej obecności. Niemniej jednak jest smaczna. Polecam odwiedzać tutejsze lokalne restauracje. Sama metodą prób i błędów, próbuję tę kuchnie wdrażać do naszego jadłospisu. Pierwszą potrawą kenijską jaką zrobiłam w Malindi to była sałatka KACHUMBARI.
Co to właściwie jest sałatka Kachumbari?
Kachumbari to klasyczna kenijska sałatka, która towarzyszy potrawom z mięsem czy rybą.
Często podawana jest do „nyama choma” („zwęglonego” mięsa z grilla). No niestety mięso z grilla tutaj niczym nie przypomina naszej soczystej super doprawionej karkówki. Najczęściej jest to kozina lub wołowina, mięso jest twarde niedopieczone albo po prostu zwęglone.
Na grillu robione są też małe rybki Taffi (nie mają one łusek), są bardzo smaczne i sałatka Kachumbari bardzo do nich pasuje.
Kachumbari podawana jest również do Pilawu (potrawy z ryżu) czy Ugali (mąka kukurydziana gotowana w wodzie, podstawowa potrawa w kenijskim domu). Sałatka Kachumbari w wersji „ubogiej” to pomidor, cebula doprawiona sokiem z limonki i posolona. Przypomina Wam to coś? Tak, to nic innego jak nasza polska sałatka z pomidorów i cebuli, jeden z niewielu dodatków do drugiego dania jeszcze w czasach PRL-u. Prawda?
Jednak, taka prawdziwa Kachumbari na bogato, składa się z wielu składników, a odpowiednio zamarynowana czerwona cebula nadaje jej niepowtarzalnego smaku.
No to co, robimy Kachumbari?
Przepis na sałatkę
Składniki:
2 pomidory
1 średniej wielkości cebula najlepiej czerwona, ale może też być biała(czosnkowa)
1 papryka czerwona
¼ niedużej kapusty białej( zamiast kapusty ja dodaję avocado- mniam)
½ pęczka natki pietruszki( dla mnie pietruszka ma tutaj kluczowe znaczenie, smak jest wyrazisty i naprawdę pyszny)
1 limonka
1-2 łyżki oliwy z oliwek
szczypta świeżego chilli ( może też być pieprz czarny świeżo zmielony).
Sposób przygotowania:
Cebulę pokroić w cienkie piórka. Lekko posolić, wycisnąć sok z 1 limonki i polać nim cebulę. Odstawić na około 15-20 minut. Cebula zmięknie, a puszczony sok z cebuli wymieszany z sokiem z limonki nada sałatce obłędny smak.
Resztę warzyw pokroić najlepiej w cienkie paski.
Natkę pietruszki posiekać.
Warzywa wymieszać z pietruszką dodać zamarynowana cebule, doprawić oliwą, solą i chilli.
Podawać do potraw mięsnych, rybnych. Można też podać z pieczywem jako danie na kolację, czy lunch.